Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Testament notarialny cioci - jak załatwić formalności spadkowe?

• Data: 2024-04-19 • Autor: Joanna Korzeniewska

Mam testament sporządzony notarialnie przez ciocię u notariusza, w którym powołuje mnie – swoją bratanicę, do dziedziczenia całego swojego majątku (mieszkania). Ciocia zmarła miesiąc temu. Czy we wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku muszę jako uczestników postępowania wpisać wszystkich bratanków, bratanice, siostrzenice (12 osób) i dzieci zmarłych już trzech bratanków (23 osoby razem)? Ciocia była bezdzietną wdową i nie miała już żyjących braci ani siostry. Czy wystarczy podać ich imiona i nazwiska oraz adresy zamieszkania, czy dodatkowo jeszcze odpisy aktów urodzenia czy ślubu? Jak uzyskać z urzędu takie odpisy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Testament notarialny cioci - jak załatwić formalności spadkowe?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku na mocy testamentu

Sprawy spadkowe nieraz bywają zawiłe i dość trudne do przeprowadzenia. W Pani przypadku sytuacja jest o tyle jasna, o ile jest spisany na Pani korzyść testament. Jeśli chce Pani przeprowadzić to postępowanie, musi Pani złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu.

Właściwy będzie sąd, wydział cywilny, właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Dokumentami koniecznymi do dołączenia są przede wszystkim: akt zgonu spadkodawcy oraz testament. Pani prawa do spadku nie wywodzą się z samego faktu pokrewieństwa, ale z testamentu, dlatego nie ma Pani obowiązku dołączania swojego aktu urodzenia, choć w mojej ocenie warto to również zrobić, na pewno nie zaszkodzi.

We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku z mocy testamentu należy jednak wymieniać wszystkich spadkobierców, zarówno testamentowych, jak i ustawowych. W przypadku braku dzieci, małżonków, rodziców, dziedziczy rodzeństwo w częściach równych, zgodnie z art. 932 § 4 i 5. Jeśli któreś z rodzeństwa nie dożyło chwili otwarcia spadku, jego udział przypada jego zstępnym (dzieciom i wnukom). Także rzeczywiście mogliby oni wchodzić w grę jako spadkobiercy ustawowi, czyli niestety należy ich wymienić jako potencjalnych uczestników postępowania.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu

Jednakże nie musi Pani dołączać ich aktów urodzenia, w mojej ocenie jednak warto w piśmie wspomnieć o tym, iż nie ma Pani możliwości dostarczenia wszystkich tych dokumentów, aktów, jednakże jeśli sąd uzna to za konieczne, niech zobowiąże uczestników do ich przedłożenia. Nie można również wykluczyć, że sąd może wezwać do ich przedłożenia przez Panią mimo wszystko, jednakże ma Pani poważne powody do tego, by tego nie uczynić, niewątpliwie byłoby to dla Pani trudne i kłopotliwe.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Istotną informacją jest, iż w piśmie tym należy zawrzeć wniosek o otwarcie i ogłoszenie testamentu, a także o stwierdzenie nabycia spadku. Wniosek ten podlega opłacie w wysokości 50 zł. Powinna Pani również sporządzić tyle odpisów, ile jest uczestników, aby sąd mógł im ten wniosek doręczyć. Sam wniosek nie musi być skomplikowany, wystarczy zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące osoby spadkodawcy, daty jego śmierci, testamentu, a także właśnie spadkobierców ustawowych, gdyż muszą mieć możliwość wzięcia udziału w postępowaniu.

Należy również zauważyć, iż osobom, o których Pani wspomina, nie przysługuje prawo do zachowku. Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego prawo do zachowku przysługuje małżonkowi, zstępnym oraz rodzicom spadkodawcy. Krąg ten jest ściśle ograniczony i nie podlega on rozszerzeniu. Dlatego też gdyby zostało zgłoszone takie żądanie, zostanie ono oddalone.

Przykłady

 

Przypadek Pana Jacka

Pan Jacek, po śmierci swojej ciotki, którą bardzo kochał, otrzymał w spadku jej mieszkanie na podstawie testamentu notarialnego. Jako jedyny spadkobierca, stanął przed koniecznością załatwienia formalności w sądzie. W sądzie złożył wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, dołączając do niego akt zgonu ciotki oraz jej testament. Musiał także wymienić wszystkich potencjalnych spadkobierców ustawowych, czyli krewnych ciotki z linii bocznej, co stanowiło niemałe wyzwanie, gdyż niektórzy z nich mieszkali za granicą.

 

Dylematy Pani Agnieszki

Pani Agnieszka, po śmierci ciotki, znalazła się w sytuacji, gdzie musiała zgłosić sądowi aż 35 potencjalnych uczestników postępowania spadkowego, wliczając w to dzieci i wnuki zmarłych krewnych. Choć wolała uniknąć zawiłości prawnych, zdecydowała się jednak na wspomnienie o braku możliwości dostarczenia wszystkich aktów urodzenia krewnych. Sąd, uwzględniając jej prośbę, zobowiązał innych uczestników do dostarczenia potrzebnych dokumentów, co znacznie ułatwiło jej sprawę.

 

Proces spadkowy Pana Tomasza

Pan Tomasz, po otrzymaniu informacji o śmierci ciotki i tym, że jest jedynym beneficjentem jej testamentu, stanął przed wyzwaniem zgromadzenia odpowiednich dokumentów dla sądu. Jako osoba, która rzadko zajmowała się formalnościami prawnymi, zasięgnął porady prawnika, który pomógł mu w przygotowaniu wniosku i doradził w kwestii dołączenia niezbędnych załączników. Proces przebiegł sprawnie, a Pan Tomasz, zgodnie z prawem, odziedziczył mieszkanie.

 

Podsumowanie

 

Testament notarialny może znacznie upraszczać proces spadkowy, jednak nawet w takich przypadkach konieczne jest przestrzeganie procedur prawnych. Zgłoszenie wszystkich potencjalnych spadkobierców ustawowych, nawet jeśli testament wyklucza ich z dziedziczenia, to obowiązek każdego beneficjenta. Pomimo zawiłości, odpowiednie przygotowanie dokumentacji i zrozumienie obowiązujących przepisów prawnych mogą znacząco przyspieszyć i ułatwić cały proces.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy przy załatwianiu formalności spadkowych? Skorzystaj z naszych usług oferujących porady prawne online oraz profesjonalne sporządzanie wniosków i pism. Pomagamy sprawnie i skutecznie przejść przez cały proces spadkowy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »