Sprzedaż mieszkania z darowizny a obowiązek zapłaty zachowku

• Data: 2025-03-29 • Autor: Kamil Lewiński

Otrzymałem mieszkanie w drodze darowizny. Moja babcia przepisała je na mnie 16 lat temu bez zapisu służebności czy dożywotniej opieki. Po otrzymaniu darowizny mieszkanie zostało przeze mnie wyremontowane. Nowe drzwi, okna, szpachle ścian, podłogi itp. Dzieci babci żyją, w tym mój rodzic. Czy po takim czasie jestem zwolniony z zachowku? Czy zachowek nie powinien być naliczany na podstawie ceny sprzed remontu? Dodam, że nie mam faktur, nie sądziłem, że będą potrzebne po tylu latach. Jeszcze jest kwestia sprzedania nieruchomości. Babcia żyje, ale już tam nie mieszka, a czynsz trzeba płacić. Chcę sprzedać mieszkanie jak najszybciej. Czy zachowek będzie liczony w przyszłości od ceny ze sprzedaży? Czy w moim przypadku można pominąć płacenie zachowku, gdy babcia umrze? Kto będzie musiał zapłacić zachowek, jeśli podaruję komuś z rodziny mieszkanie? Ja czy obdarowany?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Sprzedaż mieszkania z darowizny a obowiązek zapłaty zachowku

Darowizna a zachowek

Jak rozumiem, główna obawa i dalsze pytania dotyczą przede wszystkim kwestii, czy w związku z przepisaną 16 lat temu nieruchomością pozostali spadkobiercy mogą mieć do Pana roszczenie dotyczące zachowku. Zasadą jest, że darowizna jako taka nie chroni przed zachowkiem, jednakże kluczowy jest tutaj moment darowizny. Przepisy o zachowku zostały ujęte w Kodeksie cywilnym, od art. 991.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego:

Art. 994. [Darowizny niepodlegające zaliczeniu]

§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

§ 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.

§ 3. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa”.

Najważniejsze z powyższego zatem, że nie wliczamy do zachowku darowizn uczynionych przed 10 laty od otwarcia spadku (za otwarcie spadku przyjmuje się śmierć spadkodawcy) ani także darowizn na rzecz osób, które nie są w kręgu spadkobierców po tym konkretnym spadkodawcy.

W Pana sytuacji zatem odpowiedzią będzie, że darowana przed 16 laty nieruchomość nie zobowiąże przyszłych spadkobierców po babci.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wykonanie remontu nieruchomości a wartość zachowku

Dodatkowo wskazać mogę, że:

Art. 995. [Wartość przedmiotu darowizny, zapisu windykacyjnego, funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej i mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej]

§ 1. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

§ 2. Wartość przedmiotu zapisu windykacyjnego oblicza się według stanu z chwili otwarcia spadku, a według cen z chwili ustalania zachowku.

§ 3. Wartość funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej i mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej oblicza się według stanu z chwili ich przekazania, a według cen z chwili ustalania zachowku. W przypadku mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej w pierwszej kolejności oblicza się wartość funduszu założycielskiego i wartość mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, a następnie porównuje się obie wartości, z uwzględnieniem art. 993 § 3”.

Nie byłby brany zatem pod uwagę remont, który zwiększył wartość nieruchomości.

Mając na względzie, że darowizna uczyniona została 16 lat temu, z prawnego punktu widzenia (nie odnoszę się tutaj do kwestii ewentualnych podatków) może Pan w pełni dysponować nieruchomością, w tym także dokonać jej sprzedaży bez obaw i taka sprzedaż nie będzie brana pod uwagę przy obliczaniu zachowku.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Jan otrzymał od matki działkę budowlaną w formie darowizny 15 lat temu. Matka przekazała mu ten majątek, zastrzegając jedynie, że może tam mieszkać, ale bez prawa służebności. Po jej śmierci rodzeństwo Pana Jana wystąpiło o zachowek. Sąd uznał jednak, że nie mogą oni żądać zachowku, ponieważ darowizna miała miejsce na długo przed upływem 10 lat od śmierci matki. Tym samym, Pan Jan mógł korzystać z darowanej działki bez konieczności wypłaty zachowku.


Pani Anna, 20 lat temu, otrzymała od ojca mieszkanie w formie darowizny. Wykonała w nim generalny remont, który znacząco podniósł jego wartość. Po śmierci ojca syn Pani Anny, jako potencjalny spadkobierca, zgłosił roszczenie o zachowek. Sąd przy obliczaniu wartości mieszkania uwzględnił stan mieszkania sprzed remontu, opierając się na wartościach rynkowych z dnia obliczenia zachowku, co obniżyło wysokość ewentualnego zachowku.


Pan Piotr otrzymał od babci dom 12 lat przed jej śmiercią. Po kilku latach postanowił przekazać go swojej córce, również w formie darowizny. Kiedy babcia zmarła, dzieci babci wystąpiły o zachowek od Pana Piotra. Ze względu na czas, jaki upłynął od momentu darowizny (powyżej 10 lat), nie doliczono tej nieruchomości do wartości spadku po babci, a Pan Piotr i jego córka uniknęli obowiązku zapłaty zachowku.

Podsumowanie

Darowizna nieruchomości dokonana na wiele lat przed śmiercią darczyńcy może być wyłączona z podstawy obliczenia zachowku, jeśli minęło więcej niż 10 lat od jej przekazania. Wartość nieruchomości ustalana jest według stanu z chwili darowizny, a jej ewentualny remont nie wpływa na kwotę zachowku. Przy planowaniu sprzedaży lub przekazania darowanej nieruchomości warto rozważyć te aspekty, by uniknąć zobowiązań wobec innych spadkobierców.

Oferta porad prawnych

Aby uzyskać profesjonalną pomoc w sprawach dotyczących darowizn, zachowku i praw majątkowych, opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my skontaktujemy się z Tobą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »