• Data: 2024-04-25 • Autor: Marek Gola
Tata zmarł niecały rok temu, mama żyje. Rodzice mieli mieszkanie własnościowe. Brat nalega, żebyśmy część ojca, która jest do podziału, zapisali mamie, bo potem po jej śmierci będzie można to mieszkanie zaraz sprzedać i nie czekać 5 lat (aby nie płacić podatku). Czy to jest konieczne, co o tym mówi obowiązujące prawo? Czy nie może zostać tak, jak jest?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.
W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, że sprawa o stwierdzenie nabycia spadku nie jest ograniczona czasowo. Z uwagi na fakt, iż postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku nie zostało przeprowadzone, nie powstał także obowiązek zgłoszenia nabycia spadku do urzędu skarbowego, bowiem obowiązek ten obejmuje spadkobierców stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub notarialnym poświadczeniem dziedziczenia.
W chwili obecnej Pani mama, Pani oraz brat jesteście Państwo jedynie spadkobiercami, którzy brani są pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi. Zgodnie z art. 931 § 1 K.c. w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
W Państwa przypadku każde z Państwa dziedziczy po 1/3 spadku po ojcu. Mieszkanie własnościowe, jak Pani wskazuje były objęte ustawową wspólnością majątkową małżeńską co powoduje, że połowa po ojcu podlega dziedziczeniu. Pani mama będzie miała zatem 6/8 części, a Pani z bratem po 1/8 części.
Owszem zwlekanie ze sprawą po ojcu może w przyszłości rodzić komplikacje oraz zwiększać koszty, gdyż jeżeli zechcą Państwo sprzedać mieszkanie, to konieczne będzie przeprowadzenie sprawy spadkowej po ojcu. Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł. Notarialne poświadczenie dziedziczenia, choć uzyskiwane niemal od ręki, skutkuje koniecznością pokrycia kosztów około 700 zł.
Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku. Na dzień dzisiejszy spadku Pani nie przyjęła. Dopiero zatem wystąpienie do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu i uprawomocnienie się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika