Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Majątek tylko dla syna bez konieczności zapłaty zachowku na rzecz siostry

• Data: 2024-11-25 • Autor: Katarzyna Bereda

Nadal żyjąca kobieta ma dwoje dzieci. 12 lat temu sprzedała mieszkanie, w którym mieszkała z synem, za uzyskane pieniądze zakupiła działkę z domkiem. Przy zakupie, jednocześnie z aktem notarialnym, dokonała darowizny na rzecz syna do majątku osobistego (z wpisaniem go jako właściciela do księgi wieczystej). Matka od kilku lat nie utrzymuje kontaktów z córką. Córka kobiety mieszka na stałe za granicą, nie informuje matki o swoich wizytach w Polsce, ale o tym, czy matka żyje, dowiaduje się na bieżąco od dalszych krewnych. Zachowuje pozory kontaktów, przekazując kartki świąteczne do wrzucenia do skrzynki w Polsce. Życzeniem matki było, aby zakupiona działka z domkiem w całości przeszła na rzecz syna i jego bliskich (jej synowa i wnuczka). Jak ta kobieta może zabezpieczyć syna, aby po jej śmierci córka nie mogła skorzystać z prawa do zachowku od przekazanej synowi darowizny? A jeśli zachowek jest mimo wszystko nieunikniony, to w jaki sposób maksymalnie zmniejszyć jego wysokość?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Majątek tylko dla syna bez konieczności zapłaty zachowku na rzecz siostry

Wydziedziczenie córki jako zabezpieczenie syna

Jeżeli darowizna została już wykonana i matka nie ma kontaktu z córką, aby ta sama zrzekła się dziedziczenia, jedyną możliwością obecnie jest wydziedziczenie córki przez matkę.

Zgodnie z treścią art. 1008 Kodeksu cywilnego „spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Spadkodawca może pozbawić uprawnionych zachowku jedynie w szczególnych sytuacjach”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podstawy wydziedziczenia

Artykuł 1008 wymienia enumeratywnie podstawy wydziedziczenia. Chodzi o poważne naruszenia przez uprawnionego stosunku osobistego ze spadkodawcą. Wydziedziczenie musi nastąpić w testamencie. Osoba, która ma być wydziedziczona, musi być określona według takich samych zasad jak powołany spadkobierca. Nie musi to być więc wskazanie z nazwiska, lecz wystarcza, by była ona określona w sposób niewątpliwy do zindywidualizowania (np. mój najstarszy syn, żona).

Możliwe jest równoczesne wydziedziczenie kilku uprawnionych, ale zawsze muszą oni być indywidualnie oznaczalni.

Dlatego jeżeli córka nie utrzymuje kontaktu z mamą, nie pomaga jej, to proponuję, aby mama udała się do notariusza i sporządziła tam testament, wskazując jako jedynego spadkobiercę syna (w zakresie pozostałej masy spadkowej) z jednoczesnym wydziedziczeniem córki ze wskazaniem przyczyny wydziedziczenia – brak opieki, uporczywe nie dopełniania obowiązków rodzinnych. W przypadku bowiem wydziedziczenia córka nie będzie posiadała roszczenia o zachowek w przypadku już dokonanej darowizny. Dla trudności w podważeniu takiej dyspozycji proponuję, aby wydziedziczenie nastąpiło w testamencie notarialnym.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Przekazanie majątku w formie darowizny i wydziedziczenie
Kobieta, posiadając działkę z domkiem, postanowiła przekazać ją synowi, aby zapewnić jego rodzinie miejsce do życia. Córka nie utrzymuje z nią kontaktu od wielu lat i nie interesuje się jej losem. Aby zabezpieczyć syna przed roszczeniami siostry, matka sporządziła testament, w którym wydziedziczyła córkę z powodu zaniedbań rodzinnych oraz braku kontaktów. Dzięki temu syn stał się wyłącznym właścicielem nieruchomości, a córka została pozbawiona prawa do zachowku.

 

Zawarcie umowy zrzeczenia się dziedziczenia
Matka, świadoma możliwości roszczeń córki o zachowek po jej śmierci, podjęła próbę kontaktu z córką. Ostatecznie po rozmowach udało się jej przekonać córkę do zawarcia notarialnej umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia w zamian za jednorazową rekompensatę finansową. W efekcie córka dobrowolnie zrzekła się wszelkich roszczeń do majątku, umożliwiając synowi swobodne korzystanie z przekazanej działki z domkiem.

 

Minimalizacja zachowku poprzez przekazanie darowizn
Kobieta, wiedząc, że zachowek dla córki może być nieunikniony, postanowiła już teraz rozporządzić swoim majątkiem, aby zmniejszyć przyszłe roszczenia. Zawarła umowę darowizny działki z domkiem na syna, a jednocześnie przekazała wnuczce symboliczną kwotę darowizny. Przy sporządzaniu testamentu kobieta uwzględniła również synową, co pozwoliło na zmniejszenie potencjalnego zachowku należnego córce, ponieważ darowizny te były skierowane do bliskich członków rodziny, wspierających matkę na co dzień.

Podsumowanie

Jeśli matka chce, aby jej majątek w całości przeszedł na syna, a jednocześnie chce uniknąć konieczności zapłaty zachowku na rzecz córki, powinna rozważyć wydziedziczenie córki w testamencie, zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia lub przekazanie darowizn bliskim. Każda z tych opcji może skutecznie zabezpieczyć syna przed roszczeniami, ale wymaga odpowiednich działań prawnych i dokumentacji notarialnej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści skontaktują się z Tobą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »