Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Kto odziedziczy mieszkanie męża, żona czy dziecko z pierwszego małżeństwa?

• Data: 2024-12-01 • Autor: Katarzyna Nosal

Mój mąż odziedziczył mieszkanie po rodzicach jeszcze przed naszym ślubem. Wiele lat temu sporządził testament, zgodnie z którym dziedziczę wszystko w 75% (pozostałe 25% otrzyma syn z pierwszego małżeństwa). Czy w takiej sytuacji to ja odziedziczę mieszkanie po jego rodzicach, czy dziecko z pierwszego małżeństwa? Mąż ma brata, który to mieszkanie dziedziczy z mężem po połowie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kto odziedziczy mieszkanie męża, żona czy dziecko z pierwszego małżeństwa?

Dziedziczenie po mężu na podstawie testamentu

Trochę chaosu wdarło się w Pani pytanie, ale postaram się to uporządkować i na tej podstawie udzielić odpowiedzi.

Rozumiem, że mąż i jego brat odziedziczyli mieszkanie po rodzicach. Nie wnikam, jaki wcześniej był układ dziedziczenia, bo jeśli po śmierci obojga rodziców pozostali już tylko oni dwaj, to z całą pewnością w ostatecznym rozrachunku (chyba że po drodze pojawił się testament) każdy z nich jest właścicielem 1/2 nieruchomości (posiada udział w 1/2).

Udział męża w mieszkaniu to jego majątek osobisty, który podlega dziedziczeniu jego spadkobierców w całości. Skoro mąż w testamencie wskazał jako swoich spadkobierców Panią i syna, to tak też dziedziczycie spadek po nim. Cały spadek, w tym udział w mieszkaniu jego rodziców.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dziedziczenie mieszkania po mężu

Warto tu też pamiętać o pewnej regule obowiązującej przy dziedziczeniu testamentowym (proszę pamiętać, że nie znam dokładnej treści testamentu, co też może mieć wpływ na odpowiedź). Zgodnie z art. 960 Kodeksu cywilnego „Jeżeli spadkodawca powołał do spadku lub do oznaczonej części spadku kilku spadkobierców, nie określając ich udziałów spadkowych, dziedziczą oni w częściach równych”. Mąż, według Pani twierdzenia, wskazał udziały, więc nie powinno być problemu.

Natomiast zgodnie z art. 961 Kodeksu cywilnego, na wszelki wypadek o tym wspomnę, „Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów”.

Obecnie, według danych podanych przez Panią, spadek po mężu (w tym przypadające mu po rodzicach 1/2 udziału w mieszkaniu) dziedziczy Pani i syn męża z pierwszego małżeństwa w stosunku wskazanym przez męża w testamencie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1

Maria była drugą żoną Jana, który miał syna z pierwszego małżeństwa. Jan odziedziczył mieszkanie po swoich rodzicach jeszcze przed ślubem z Marią. Zgodnie z testamentem Jana, Maria miała otrzymać 75% jego majątku, a syn z pierwszego małżeństwa pozostałe 25%. Po śmierci Jana, Maria odziedziczyła jego udział w mieszkaniu zgodnie z testamentem, co oznaczało, że posiadała teraz 75% jego majątku, w tym mieszkania, a syn odziedziczył 25%. Brat Jana zachował swoją połowę nieruchomości, gdyż był współwłaścicielem od początku.

 

Przykład 2

Tomasz sporządził testament, w którym przekazał 100% swojego majątku żonie Ewie, jednak mieszkanie, które odziedziczył po rodzicach, dzielił na pół ze swoją siostrą. Po jego śmierci, Ewa odziedziczyła tylko udział Tomasza w mieszkaniu, czyli połowę. Siostra Tomasza, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, była właścicielką drugiej połowy i nie dziedziczyła już więcej z tej nieruchomości.

 

Przykład 3

Anna, po śmierci swojego męża Pawła, dowiedziała się, że Paweł odziedziczył mieszkanie po swoich rodzicach, dzieląc je na pół ze swoim bratem. Testament Pawła wskazywał, że jego żona dziedziczy 100% jego udziału. Mimo iż brat Pawła pozostawał właścicielem swojej części, Anna stała się właścicielką połowy mieszkania po zmarłym mężu.

Podsumowanie

Dziedziczenie mieszkania po zmarłym mężu zależy od wielu czynników, w tym testamentu, udziałów współwłaścicieli oraz statusu majątku osobistego. Testament pozwala jasno określić, kto i w jakiej części odziedziczy majątek, co może znacząco zmienić podział nieruchomości, zwłaszcza gdy w grę wchodzą dzieci z poprzednich związków czy współwłasność z rodzeństwem. Warto zatem sporządzić testament, aby uniknąć sporów po śmierci.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej online lub profesjonalnie przygotowanego pisma? Oferujemy szybkie i rzetelne porady prawne oraz sporządzanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji, bez wychodzenia z domu! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »