• Data: 2024-04-19 • Autor: Iryna Kowalczuk
Moja mama zmarła 3 lata temu. Ojciec poznał dwa miesiące po jej śmierci nową kobietę, a po 5 miesiącach ta kobieta z nim zamieszkała. Jest nas 4 rodzeństwa. Ja mieszkam za granicą, ale nadal jestem zameldowana w Polsce w domu rodziców. Ojciec twierdzi, że to jest jego krwawica i że nie mamy żadnego prawa do tego domu. Zabrał również moje łóżko i oddal dziecku tej nowej kobiety. Czy dom rodziców po śmierci matki rzeczywiście należy tylko do ojca? Co mogę z tym z robić?
Pani ojciec nie ma racji, bowiem jeżeli dom należał przed śmiercią Pani mamy zarówno do niej, jak i do Pani ojca, to po śmierci mamy należy się Pani część domu (jak również Pani rodzeństwu) jako spadek po mamie. Aby uregulować sprawy spadkowe po mamie i aby odziedziczyła Pani po niej spadek, należy przeprowadzić postępowanie spadkowe.
Wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej może wnieść każdy ze spadkobierców, czyli albo Pani, albo któreś z Pani rodzeństwa. Sądem właściwym jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania zmarłej.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien zawierać:
Do wniosku powinny zostać dołączone następujące dokumenty:
Wniosek należy opłacić znakami opłaty sądowej lub przelewem w kwocie 50 zł.
Cała procedura stwierdzenia nabycia spadku kończy się wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym zostają ustalone udziały poszczególnych spadkobierców w spadku. Sąd na tym etapie nie dzieli jeszcze spadku między spadkobierców, a jedynie ustala, kto jest spadkobiercą i w jakiej części dziedziczy.
Po przeprowadzeniu sprawy spadkowej po mamie o odziedziczeniu po niej udziału we własności domu będzie Pani formalnie i zgodnie z prawem jego współwłaścicielem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika