• Data: 2024-12-15 • Autor: Wioletta Dyl
Mąż był po rozwodzie i miał dwoje dzieci, które pozostały przy matce, dodatkowo przebywają do tej pory w USA (to jest okolo30 lat). Nie mamy rozdzielności majątkowej. Wspólnie mamy dwoje dzieci. Ja zamierzam kupić nieruchomość i obawiam się, że dzieci męża cały nasz majątek. Jak zabezpieczyć zakupioną nieruchomość, by one nie miały do niej prawa? Czy warto zrobić rozdzielność majątkową?
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków (wspólność ustawowa) lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Do majątku wspólnego małżonków należą w szczególności:
wynagrodzenie za pracę i dochody z działalności gospodarczej każdego z małżonków,
dochody z majątku osobistego jak i wspólnego każdego z małżonków,
środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
Przedmiotami należącymi tylko do majątku osobistego każdego z małżonków w szczególności są:
Oczywiście Kodeks dopuszcza możliwość zmiany przez małżonków tak ustalonej zasady, którzy mają możliwość zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej także w trakcie trwania wspólności ustawowej (art. 47 § 1). Wprowadzenie umownej rozdzielności majątkowej wywołuje ten skutek, że zgodnie z treścią art. 51 każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później i sam zarządza swoim majątkiem. Sam również odpowiada względem wierzycieli za zaciągnięte przez siebie zobowiązania.
W przypadku więc, gdy między małżonkami istnieje ustrój rozdzielności majątkowej, małżonkowie nie mają majątku wspólnego, lecz majątki osobiste, do których zalicza się przedmioty majątkowe nabyte przez małżonka przed powstaniem wspólności majątkowej oraz wszystkie przedmioty majątkowe nabyte przez tego małżonka od daty istnienia rozdzielności majątkowej. A zatem jeżeli nabędzie Pani nieruchomość jeszcze w trakcie trwania małżeńskiej wspólnoty, to nieruchomość ta wejdzie do Państwa majątku wspólnego i dzieci z pierwszego małżeństwa Pani męża będą dziedziczyć po Pani mężu udział w spadku po nim, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby obecnie przeprowadzili Państwo rozdzielność majątkową, chyba że nie okaże się to konieczne z uwagi na zakup nieruchomości z Pani majątku odrębnego (np. z pieniędzy z odziedziczonego przez Panią spadku).
Maria i Jan pobrali się bez rozdzielności majątkowej. Wynagrodzenia obojga wchodzą do majątku wspólnego, nawet jeśli Jan prowadzi firmę, a Maria pracuje na etacie.
Anna odziedziczyła mieszkanie po babci z zastrzeżeniem, że ma być jej własnością. Mieszkanie jest częścią jej majątku osobistego, ale dochód z wynajmu tego mieszkania będzie należał do majątku wspólnego.
Michał i Kasia mają rozdzielność majątkową. Michał kupił mieszkanie za swoje oszczędności i należy ono wyłącznie do jego majątku osobistego. Kasia nie odpowiada za jego kredyt na remont.
W małżeństwie majątek wspólny obejmuje wynagrodzenie, dochody z działalności czy majątku oraz środki zgromadzone na funduszach emerytalnych. Do majątku osobistego należą przedmioty nabyte przed ślubem przez dziedziczenie lub darowiznę, a także rzeczy zakupione za środki z majątku osobistego. Możliwe jest ustanowienie rozdzielności majątkowej, dzięki której każdy małżonek zarządza swoim majątkiem i sam odpowiada za swoje zobowiązania.
Oferujemy kompleksowe porady prawne w zakresie podziału majątku wspólnego i osobistego małżonków, w tym pomoc przy sporządzaniu umowy o rozdzielności majątkowej. Skorzystaj z naszego wsparcia, aby zabezpieczyć swoje interesy i uniknąć nieporozumień majątkowych.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika