• Data: 2024-09-11 • Autor: Marek Gola
Mój ojciec, z którym relacje są nie najlepsze, otrzymał z sądu informację o otrzymaniu spadku wraz z długami po swoim siostrzeńcu, który był jego najbliższą rodziną. Nie mam jednak wiedzy, czy odrzucił spadek, czy też nie. Czy istnieje ryzyko, że ten zadłużony spadek przejdzie na mnie?
Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).
W mojej ocenie, mając na uwadze nie najlepsze relacje z ojcem, powinna Pani w pierwszej kolejności udać się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania Pani ojca i zapytać w biurze obsługi interesanta (BOI), czy była prowadzona sprawa z udziałem Pani ojca o stwierdzenie nabycia spadku po jego siostrzeńcu (zasadnym byłoby podanie jego imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania, względnie daty śmierci). Składając wniosek, proszę wskazać, iż jest Pani osobą następną w kolejce do dziedziczenia ustawowego, co z kolei powoduje, że powinna Pani wiedzieć, czy taka sprawa miała miejsce, czy też nie, a jeżeli była, to jak się skończyła. O ile BOI nie zechciałoby Pani udzielić takiej informacji, o tyle winna Pani skierować do tegoż sądu – wydziału cywilnego zapytanie pisemne, czy taka sprawa była prowadzona, czy też nie. Do takiego wniosku należałoby załączyć Pani odpis skrócony aktu urodzenia oraz wskazać, kto po kim miałby dziedziczyć i skąd ma Pani takie informacje.
Nadto, z daleko posuniętej ostrożności, po uzyskaniu z USC odpis skróconego aktu zgonu siostrzeńca winna Pani udać się do notariusza i na wszelki wypadek złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku po tymże, jako wchodzącej w miejsce Pani ojca. Notariusz, o ile może mieć wątpliwości, czy takie oświadczenie przyjąć z uwagi na brak wiedzy, czy Pani dziedziczy, czy też nie, w mojej ocenie nie może odmówić przyjęcia takiego oświadczenia, albowiem co najwyżej może się Pani uchylić od tego spadkobrania, a nie do niego się powołać.
Zgodnie z przepisami z chwilą, kiedy ojciec odrzuciłby spadek przed sądem, powinna być Pani o tym poinformowana, albowiem ojciec powinien wskazać Pani dane jak osoby, która wstępuje w jego miejsce. Sąd natomiast winien skierować do Pani wezwanie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po siostrzeńcu ojca. O ile tego nie uczyni, o tyle zawsze może się Pani powoływać na brak wiedzy o powołaniu do spadku.
Istotne bowiem znaczenie ma przepis art. 1015 § 1 K.c., zgodnie z którym – oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Mowa jest zatem o 6 miesiącach liczonych od dnia, kiedy dowiedziała się Pani o powołaniu do spadku. Stąd pismo do sądu należałoby złożyć, bowiem uwiarygodni Pani tym samym swoje nienajlepsze relacje z ojcem, co z kolei pozwoli w razie czego powoływać się na brak wiedzy o decyzji ojca. Po co bowiem liczyć na ocenę zeznań Pani i ojca przed sądem, skoro można w tym zakresie wesprzeć się dokumentem złożonym w sądzie.
Katarzyna i spadek po zmarłym wujku Katarzyna niespodziewanie dowiedziała się, że jej ojciec odrzucił spadek po zadłużonym wujku. Obawiała się, że teraz długi mogą przejść na nią. Zasięgnęła porady prawnej i dowiedziała się, że ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Udała się do notariusza i formalnie odrzuciła spadek, co uchroniło ją przed zobowiązaniami finansowymi wujka.
Tomasz i długi po dziadku Tomasz dowiedział się, że dziadek zostawił po sobie długi, a ojciec nie zajął się sprawą spadkową. Chcąc uniknąć odpowiedzialności za długi, Tomasz udał się do sądu, aby sprawdzić, czy ojciec odrzucił spadek. Dowiedział się, że ojciec nie podjął żadnych działań, więc sam złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku, zapobiegając przejęciu zadłużenia.
Anna i nieoczekiwane wezwanie z sądu Anna otrzymała wezwanie z sądu dotyczące spadku po siostrze, która miała duże długi. Mimo że relacje rodzinne były napięte, Anna postanowiła działać. Skonsultowała się z prawnikiem i złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku u notariusza, zanim minęło sześć miesięcy od uzyskania informacji o dziedziczeniu. To pozwoliło jej uniknąć spłaty zobowiązań siostry.
W przypadku odziedziczenia spadku po zadłużonym krewnym, kluczowe jest szybkie działanie. Spadkobierca ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku, aby uniknąć przejęcia długów. Warto zasięgnąć porady prawnej i sprawdzić, czy inne osoby w rodzinie już odrzuciły spadek, co może wpłynąć na twoją sytuację.
Skorzystaj z naszych porad prawnych online i zleć przygotowanie profesjonalnych pism spadkowych, aby skutecznie odrzucić zadłużony spadek i uniknąć niepotrzebnych zobowiązań. Zapewniamy szybkie i kompleksowe wsparcie na każdym etapie postępowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika