• Data: 2024-09-12 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Sprawa dotyczy spadku po moim dziadku. Mienie jest wciąż zapisane na mojego dziadka. Chodzi o działki pod zabudowę. Mój ojciec niestety nie żyje. Mam również siostrę, która jest prawowitą spadkobierczynią po moim ojcu. Siostra jednak chce się zrzec wszystkiego na moją korzyść. Czy jeden wniosek do sądu wystarczy? Potrzebna jest jedna czy dwie sprawy spadkowe?
Może to Pan załatwić przy jednym wniosku, spadek po dziadku na ojca i spadek po ojcu na dzieci, czyli na Pana i siostrę.
O stwierdzeniu nabycia spadku orzeka sąd po przeprowadzeniu postępowania unormowanego w art. 669 i nast. Kodeksu postępowania cywilnego. Sąd wszczyna postępowanie na wniosek osoby mającej interes w stwierdzeniu nabycia spadku (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego) lub na wniosek prokuratora (art. 7 Kodeksu postępowania cywilnego). Uczestnikami postępowania powinny być osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi (art. 669).
We wniosku należy wskazać, po kim ma być stwierdzone nabycie spadku. Nie jest natomiast konieczne, żeby wskazywać, kto, na jakiej podstawie i w jakiej części spadek dziedziczy. Sąd bowiem nie jest związany granicami żądania i powinien stwierdzić nabycie spadku przez spadkobierców, choćby były nimi inne osoby niż te, które wskazali uczestnicy (art. 677). Celowe jednak jest skonkretyzowanie we wniosku żądania poprzez wskazanie spadkobierców i udziałów, w jakich im spadek przypadł.
Właściwy do rozpoznania wniosku jest sąd spadku, tj. sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie można ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (art. 628). W braku wymienionych podstaw sądem spadku jest Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy (art. 628 zd. drugie).
Do wniosku należy dołączyć akt zgonu dziadka, ojca, aktu urodzenia Pana i siostry, oraz jej akt małżeństwa, jeśli wyszła za mąż. Jeśli minął okres 6 miesięcy od śmierci ojca, to nie może ona odrzucić spadku. Za jednym wnioskiem można natomiast dokonać działu spadku. Czyli:
stwierdzenie nabycia spadku po dziadku na ojca (50 zł),
stwierdzenie nabycia spadku po ojcu na Państwa (50 zł),
dział spadku między Państwem – przejście własności na Pana (300 zł – zgodny dział spadku), dodatkowo należy złożyć odpis KW nieruchomości albo wypisy z rejestru gruntów, mapy oraz akt własności na dziadka.
Osobny wniosek nie jest w takiej sytuacji potrzebny, a sąd właściwy do rozpoznania sprawy o dział stwierdza nabycie spadku, stosując wprost przepisy rozdziału 8. Należy podkreślić, że regulacja ujęta w art. 681 dotyczy nie tylko stwierdzenia nabycia spadku, który ma być dzielony, ale także stwierdzenia nabycia spadku po spadkobiercach spadkodawcy oraz po nabywcach udziałów spadkowych. Stwierdzenie nabycia spadku podejmowane w toku postępowania działowego następuje w formie oddzielnego postanowienia.
Zgodnie z art. 681 „jeżeli stwierdzenie nabycia spadku jeszcze nie nastąpiło, dokonuje go sąd w toku postępowania działowego, stosując przepisy rozdziału poprzedzającego”.
Pan Marek odziedziczył spadek po swoim ojcu, który wcześniej odziedziczył ziemię po dziadku. Ponieważ ojciec Pana Marka nie załatwił formalności spadkowych, działki wciąż były zapisane na dziadka. Pan Marek i jego siostra postanowili uregulować sprawę. Siostra zrezygnowała z części swojego udziału, a Pan Marek złożył jeden wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku na ojca i po ojcu na nich oboje, z jednoczesnym działem spadku na jego korzyść.
Pani Anna i jej brat stali się spadkobiercami po swoim ojcu, który zmarł nagle. Ojciec z kolei miał odziedziczoną działkę po swoim ojcu, ale nie przeprowadził formalności spadkowych. Pani Anna i brat musieli złożyć jeden wniosek o stwierdzenie nabycia spadku najpierw po dziadku, a następnie po ojcu. Na końcu dokonali działu spadku, w wyniku którego działka przypadła bratu, który zamierzał ją sprzedać.
Pan Tomasz, po śmierci swojego ojca, dowiedział się, że ziemia, którą ojciec użytkował, wciąż była zapisana na jego dziadka. Tomasz i jego siostra musieli najpierw załatwić formalności związane ze stwierdzeniem nabycia spadku po dziadku na ojca, a następnie po ojcu na siebie. Siostra zrezygnowała ze swojej części, a Pan Tomasz przejął cały majątek, korzystając z jednego wniosku do sądu.
Spadek po dziadku i ojcu można uregulować jednym wnioskiem do sądu, składając go zarówno o stwierdzenie nabycia spadku, jak i o dział spadku. Dzięki temu postępowanie jest prostsze i szybsze, a spadkobiercy mogą wspólnie ustalić, kto przejmie majątek. Ważne jest, aby do wniosku dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty oraz uregulować formalności związane z działem spadku.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism procesowych, dzięki którym szybko i skutecznie przeprowadzisz sprawy spadkowe oraz inne formalności prawne. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika