Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Darowizna i testament ubezwłasnowolnionej matki - jak podważyć ich ważność?

• Data: 2024-04-22 • Autor: Monika Cieszyńska

Przejęłam spadek po mojej matce, która była osobą ubezwłasnowolnioną (miała ustanowionego kuratora). Dowiedziałam się jednak, że przed śmiercią rzekomo dokonała darowizny nieruchomości na rzecz mojego kuzyna. Podobno istnieje także jakiś testament napisany bez zgody kuratora. Skąd wziąć zaświadczenie o ubezwłasnowolnieniu, aby udowodnić, że te dokumenty są nieważne?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna i testament ubezwłasnowolnionej matki - jak podważyć ich ważność?

Forma aktu notarialnego obowiązkowa dla darowizn nieruchomości

Umowa darowizny nieruchomości musi być sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Oznacza to, że umowa darowizny sporządzona w innej formie niż notarialna jest zawsze nieważna (nie wywołuje żadnych skutków prawnych).

Jeśli rzeczywiście Pani matka zawarłaby przed notariuszem umowę darowizny nieruchomości na rzecz Pani kuzyna, to stałby się on jej właścicielem już za życia matki i zostałby wpisany do księgi wieczystej. Treść księgi wieczystej może Pani sprawdzić nieodpłatnie pod adresem:www.ekw.ms.gov.pl.

Odpis postanowienia o ubezwłasnowolnieniu można uzyskać z sądu, który je wydał, bądź z sądu opiekuńczego. Postanowienie o ubezwłasnowolnieniu wydaje sąd okręgowy miejsca zamieszkania ubezwłasnowolnionego. Natomiast sądem opiekuńczym jest wydział rodzinny i nieletnich sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby ubezwłasnowolnionej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nabycie spadku po osobie ubezwłasnowolnionej

Jeśli legitymuje się Pani postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku po osobie ubezwłasnowolnionej, to uważam, że sąd powinien wydać Pani odpis postanowienia. Niemniej w każdym ewentualnym sporze sądowym z kuzynem może Pani zażądać, by sąd przeprowadził dowód z postanowienia o ubezwłasnowolnieniu; wówczas sąd rozstrzygający sprawę będzie zobowiązany ściągnąć akta sprawy o ubezwłasnowolnienie.

Ubezwłasnowolnienie może być częściowe lub całkowite. Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie ma zdolności do czynności prawnej, co znaczy, że ewentualna umowa darowizny nieruchomości zawarta z osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie byłaby w każdym przypadku nieważna, i to z mocy samego prawa (same postanowienie o ubezwłasnowolnieniu wystarczy, nie musi Pani już przedstawiać żadnych innych dowodów).

Natomiast osoba ubezwłasnowolniona częściowo posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Na zawarcie umowy darowizny nieruchomości przez osobę ubezwłasnowolnioną częściowo potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Co więcej, przedstawiciel ustawowy najpierw musiałby uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na dokonanie tej czynności.

Jeśli więc nie dochowano opisanych powyżej wymogów, ewentualna darowizna dokonana przez osobę ubezwłasnowolnioną częściowo byłaby nieważna, również z mocy samego prawa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Testament a pełna zdolność do czynności prawnych

Zgodnie z art. 944 Kodeksu cywilnego (w skrócie: K.c.) testament może sporządzić tylko osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Osoba ubezwłasnowolniona nie może więc sporządzić ważnego testamentu, i to niezależnie od tego, czy ubezwłasnowolnienie było częściowe, czy całkowite.

Testament sporządzony przez osobę niemającą zdolności testowania jest bezwzględnie nieważny i w żadnym przypadku nie może być konwalidowany.

Co więcej, testament można sporządzić tylko osobiście; wykluczone jest działanie przez przedstawiciela lub pełnomocnika. Tym samym spadek po osobie ubezwłasnowolnionej może być dziedziczony jedynie z mocy ustawy.

Przykłady

 

Przypadek pani Anny

Pani Anna, po śmierci swojej matki, odkryła, że matka podarowała dom swojemu bratu, bratu pani Anny, tuż przed śmiercią. Pani Anna zdawała sobie sprawę, że jej matka była ubezwłasnowolniona i miała kuratora. Aby podważyć tę darowiznę, pani Anna uzyskała z sądu odpis postanowienia o ubezwłasnowolnieniu matki i udowodniła, że matka nie miała zdolności do dokonania takiej czynności prawnej, co uczyniło darowiznę nieważną.

 

Historia pana Marka

Pan Marek był zdziwiony, gdy dowiedział się, że jego ubezwłasnowolniona całkowicie ciotka zostawiła testament, w którym przekazała cały majątek nieznajomej organizacji charytatywnej. Pan Marek, wiedząc, że ciotka od lat była ubezwłasnowolniona, skontaktował się z sądem, aby uzyskać odpis postanowienia o ubezwłasnowolnieniu. W sądzie udowodnił, że ciotka nie miała zdolności do czynności prawnej koniecznej do sporządzenia ważnego testamentu, a testament został uznany za nieważny.

 

Sprawa pani Katarzyny
Pani Katarzyna miała problem z nieprawidłowo sporządzoną darowizną przez jej częściowo ubezwłasnowolnioną matkę, która rzekomo przekazała mieszkanie swojej siostrzenicy. Pani Katarzyna wiedziała, że dla ważności takiej darowizny konieczna jest zgoda kuratora oraz sądu opiekuńczego. Szybko zorientowała się, że ani kurator, ani sąd nie wyraziły zgody na transakcję. Pani Katarzyna uzyskała niezbędne dokumenty z sądu i podważyła ważność darowizny, co pozwoliło jej odzyskać prawo do mieszkania.

Podsumowanie

 

Ważność darowizn i testamentów sporządzonych przez osoby ubezwłasnowolnione może być podważona na podstawie braku zdolności prawnej osoby ubezwłasnowolnionej. Kluczowym elementem w tych sprawach jest uzyskanie odpisu postanowienia o ubezwłasnowolnieniu z odpowiedniego sądu. Znajomość prawnych aspektów i procedur jest niezbędna do ochrony praw spadkowych i uniknięcia nieważnych transakcji majątkowych.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach dotyczących darowizn i testamentów osób ubezwłasnowolnionych? Skorzystaj z naszych konsultacji online i profesjonalnego sporządzania pism, aby skutecznie zabezpieczyć swoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »