Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Błąd w imieniu w testamencie, czy spadek przepadnie?

• Data: 2024-10-24 • Autor: Bogusław Nowakowski

Mojej mamie na chrzcie dano imię Agata, a w urzędzie zapisano Anna. We wszystkich dokumentach figuruje jako Anna, ale rodzina i znajomi zwracają się do niej imieniem Agata. I właśnie w testamencie moja mama jako spadkobierczyni również została ujęta jako Agata. Spadkodawca nie wpisał żadnych innych danych (oprócz imienia i nazwiska). Jakie dokumenty mama musi przedstawić, aby uznano, że spadek jej się należy? Czy przez taki błąd spadek może przepaść?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Błąd w imieniu w testamencie, czy spadek przepadnie?

Powołanie do spadku osoby wpisując jej nieprawdziwe imię w testamencie

Zatem Pani mama w akcie urodzenia wpisana jest jako Anna, ale w tym samym dokumencie jest wpisana Pani babcia jako jej matka oraz Pani dziadek jako jej ojciec. Jest również data urodzenia mamy. Mama miała swój numer PESEL oraz prawdopodobnie NIP – w oby przypadkach występowała jako Anna.

W akcie małżeństwa mama wpisana jest jako Anna oraz jej nazwisko panieńskie takie samo jak jej mamy a Pani babci. W księgach parafialnych mama ma wpisane jednak imię Agata.

Niezależnie od tego skoro rodzina i znajomi zwracali się do mamy Agata – to nie powinno być problemów z tym, aby zechcieli to zeznać w sądzie, że Anna to ta sama osoba co Agata.

W celu wykazania, że Anna to ta sama osoba co Agata może Pani przedstawić w sądzie:

 

  • akt urodzenia mamy (jej imię oraz imiona rodziców, data urodzenia);
  • akt małżeństwa mamy (jej imię, nazwisko panieńskie, data urodzenia);
  • zaświadczenie z parafii o chrzcie mamy i nadanym jej imieniu (data urodzenia oraz fakt nadania jej imienia Agata);
  • kopię ostatniego zeznania rocznego dla celów podatku dochodowego.
    Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustalenie personaliów osoby obdarowanej na podstawie testamentu

Powinna Pani zawnioskować o przeprowadzenie dowodu:

 

  • z zeznań świadków na okoliczność, że Anna to ta sama osoba co Agata. Świadkowie zeznawaliby od kiedy znali mamę, pod jakim imieniem, czy wiedzą, że w dowodzie miała wpisane imię Anna,
  • wystąpienie przez Sąd do Centrum Personalizacji Dokumentów MSW Wydział Udostępniania Danych ul. Pawińskiego 17/21 02-106 Warszawa o udostępnienie danych z ewidencji ludności oraz zbiorów PESEL i zapytanie, czy pod numerem PESEL jakim posługiwała się mama urodzona w danym dniu jest wpisana ona, czy też ktoś inny; czy w zbiorze Pesel figuruje Anna urodzona tego dnia co mama, mająca rodziców tak jak mama, ostatnio zamieszkała tak jak mama,
  • wystąpienie do US celem uzyskania informacji, kto jest wskazany jako posługujący się numerem NIP jaki miała mama; czy tym numerem posługiwała się Anna urodzona tego dnia co mama, mająca rodziców tak jak mama, ostatnio zamieszkała tak jak mama,

Niezależnie od tego powinna Pani opisać całą sytuacje z możliwie dokładnym wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji. Przy tym nie ma potrzeby zakładania odrębnej sprawy sądowej o ustalenie personaliów, wystarczy złożyć dokumenty na rozprawie spadkowej. Mama będzie składała wyjaśnienia, a nadto może złożyć wnioski dowodowe. Gdyby dokumenty były złożone szybciej – sąd wiedziałby też wcześniej o tej sytuacji.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Maria miała w dowodzie osobistym imię Małgorzata, ale w testamencie jej wujek zapisał spadek „dla Marii”. Cała rodzina zawsze nazywała ją Marią, więc jej prawdziwe imię z dokumentów było rzadko używane. W sądzie wystąpiła z aktem urodzenia oraz małżeństwa, w którym wpisane były jej prawdziwe dane. Świadkowie, którzy znali Marię od lat, potwierdzili, że to ta sama osoba. Dzięki temu sąd uznał ją za prawowitą spadkobierczynię.


Pan Jacek w swoim testamencie zapisał majątek „dla Zbyszka”, swojego brata. Problem w tym, że jego brat miał w dokumentach na imię Zdzisław, ale od dziecka wszyscy nazywali go Zbyszkiem. Zdzisław przedstawił akt urodzenia i inne dokumenty z imieniem Zdzisław, a kilku świadków potwierdziło w sądzie, że w rodzinie był znany jako Zbyszek. Sąd uznał, że zapis w testamencie dotyczył Zdzisława.


Pani Barbara, w testamencie zapisana jako „Basia”, miała problem, ponieważ w dowodzie widniało imię „Barbara”. W sądzie złożyła akt urodzenia i zeznania osób, które potwierdziły, że „Basia” to jej powszechnie używane imię w rodzinie. Sąd przyjął te dowody i uznał ją za prawidłową spadkobierczynię, mimo drobnej rozbieżności w imieniu.

Podsumowanie

Błąd w imieniu spadkobiercy w testamencie nie musi oznaczać utraty spadku, o ile można udowodnić, że chodzi o tę samą osobę. Dokumenty, takie jak akt urodzenia, małżeństwa oraz zeznania świadków, mogą pomóc w sądowym ustaleniu tożsamości spadkobiercy i potwierdzeniu jego prawa do spadku.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism, które pomogą Ci zabezpieczyć Twoje prawa do spadku. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »